Ana Sayfa Çıkış

Şuanda Sitemizde Ziyaretçi Bulunmaktadır

Toplam Ziyaretçi Sayısı: 6059 Destek: Tıklayınız!  
Gelen İletiler    ENG

GASTEDUVAR ÜCRETSİZ İLAN YAYINLAMA HİZMETİ SUNMAKTADIR.

gasteduvar
Kervan gasteduvar

CRİPTO PARA: GÖRÜŞLER VE YORUMLAR

(Makalenizi yazınız veya Hazır Metinleri Yapıştırmak için Ctr+V tuşlarına basınız!!!)


   

 

İsim/Rumuz
Yazı Konusu:
Şehir:
eMail
 

Fulya Soybaş----- yazdı

Yazı Konusu:Bitcoinde Düşüş

Şehir:‐-

E-Mail:--

Tarih:2022-01-23 21:57:00

Kripto para piyasaları yine çakıldı. Kripto paraların en yüksek hacimlisi Bitcoin son 24 saatte yüzde 8’e yakın değer kaybederek 43 bin dolar seviyesine indi. Ethereum’da ise değer kaybı yüzde 9’un üzerinde. Binance Coin, Cardano, Chiliz, Solana, Polkadot gibi diğer büyük coinlerde de kayıp yüzde 10’u aştı. Peki, bu düşüşün sebebi ne? Yeniden yükselişe geçer mi? Geçerse, ne zaman? Uzmanlara sordum. Uyardılar: “Piyasa aşırı duyarlı. Kredili ve kaldıraçlı işlemlerden uzak durun!”

 

KALDIRAÇLI İŞLEMLERDEN UZAK DURUN

 

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, kripto para piyasalarında yaşanan bu sert düşüşten yaklaşık 10 gün önce, ‘Kripto para piyasasında işlem yapan arkadaşlar; Uzun vadeli ve ihtiyacınız olmayan parayı bağlarsanız iyi olur. Ulus devletler, tokat atacak! Üzülürseniz üzülürüm’ uyarısı yapmıştı. Bugün tam da o noktadayız. İslam Memiş’i aradım. Tahminini neye dayanarak yaptığını sordum. Memiş, “Bu tahmini kaldıraç işlemi yapanları düşünerek yapmıştım. Türkiye’de kripto para daha çok kumar gibi, yatırım amaçlı düşünülmüyor. Uyarmak istemiştim. Nitekim de dediğim gibi oldu” diyor. Peki, ne oldu da piyasa bir anda toz duman oldu? Memiş, bu düşüşte FED etkisi olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor:

 

KRİPTO PARALARDA DÜŞÜŞ SÜRECEK

 

“ABD Merkez Bankası (FED) 14-15 Aralık’ta düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanaklarını yayımladı. Tutanaklar, faiz artışının piyasa beklentisinden daha erken olabileceğini gösterdi. Bu da yatırımcıyı dolara itti, satışlar başladı. Ben şimdi bir tepki yükselişi bekliyorum, 47 bin dolar civarına çıkabilir. Ama kalıcı olmayacak. Gözümüz, bugün ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik verilerinde. 25 Ocak’ta da FED’in faiz kararı var ve muhtemelen de mart ayında faiz artırımına gidilecek. O nedenle satışların devam edeceğini, Bitcoin’in 40 bin dolar altına ineceğini düşünüyorum. Yatırımcılar dikkatli olmalı!”

 

YAZA KADAR BEKLEYİN

 

Peki, bu düşüşler kalıcı mı? Memiş, ‘Hayır’ diyor, yaz aylarını işaret ederek, “Haziran-Temmuz gibi kripto para piyasalarında yine-yeni rekorlar bekliyorum. Bitcoin’de 70-80 bin dolar seviyesine yükseliş görebiliriz. Ama bundan önce bir beklenti olmasın. 25 Ocak’tan sonra yaza kadar ikinci düşüş dalgası devam eder. Kısa vadede zengin olma hedefleri olanlar eldekinden de olabilir. Özellikle kredili ve kaldıraçlı işlemler yapanlar dikkatli olsun.”

 

METAVERSE CANLANABİLİR

 

Kripto para ve Blockchain uzmanı Helin Çelik: “Küresel anlamda dolar endeksinin güç kazanması ve risk iştahının zayıflaması kripto para birimlerinin genelini etkisi altına aldı. 46 binlerde tutunmaya çalışan BTC/USD, 5 Ocak’ta açıklanan FOMC tutanaklarının ardından sert satış baskısıyla karşılaştı. FED’in ‘Şahin tutumu’ ve beklenenden daha erken ve hızlı bir şekilde faiz artırımına gidebileceği sinyalleri, yatırımcı kanadında satışla karşılandı. Dolar endeksi güç kazanırken, negatif korelasyonu olduğu bilinen kripto paraların toplam hacmi 2 trilyon doların altına çekildi. Halihazırda kritik bir dönemeçte olan BTC/USD’nin 40 binlerdeki seyrini koruması önemli. Parite üzerinde, aşırı satım bölgesinde olmasından kaynaklı tepki alımları meydana gelebilir, ancak reaksiyonun devamlılığı ve ‘long’ pozisyonların hacmindeki artışın beslenmesi için kripto para biriminin düşüş trendini kırması ve 46 bin 600 direncinin üzerinde tutunması şart! 

 

 

Haber Gündem----- yazdı

Yazı Konusu:Cripto Vurgunu

Şehir:-----

E-Mail:-----

Tarih:2021-06-14 19:49:16

THODEX CRİPTO VURGUNUNDA SON DURUM

Avukat Keskin, haciz işleminin ardından, "Evde kıymete haiz bir şey bulamadık, ev tamamen boşaltılmıştı, gördüğümüz manzara bu şekildeydi. Şu anda icra müdürlüğü tarafından Özer'in bütün bankalardaki paralarına, araba, taşınır ve taşınmaz bütün mal varlıklarına haciz işlemleri uygulanmakta." açıklamasını yaptı.Sinan Keskin, mağdurların alacaklarına kavuşabilmesi açısından haciz işlemlerini takip etmeye devam edeceklerini kaydetti.

628 BİN 460 TL'LİK İCRA TALEBİ

Thodex kripto para borsası nedeniyle borsada hesapları olan kişiler mağdur oldukları gerekçesiyle hem suç duyurusunda bulunmuşlardı hem de alacakları oldukları iddiasıyla icra taleplerinde bulunmuştu.

O taleplerden biri de dün İstanbul Anadolu 2. Ceza Dairesi'ne yapıldı. Bir mağdur 628 bin 460 TL'si için icra talebinde bulundu. Talep onaylandı. Karar dün İstanbul Anadolu 2. İcra Dairesi'nden çıktı.

HaberlerEkonomi----- yazdı

Yazı Konusu:Elon Musk madencilerle görüştü

Şehir:Amerika

E-Mail:-----------

Tarih:2021-05-25 14:32:32

Elon Musk madencilerle görüştü, Bitcoin yükseldi

Bitcoin madenciliği için çok fazla fosil yakıt eleştirisi getiren, Tesla'nın Bitcoin ile araç satışını askıya alan Elon Musk, dün Kuzey Amerika'daki Bitcoin madencileri ile bir araya geldi.

Elon Musk madencilerle görüştü, Bitcoin yükseldi

Bitcoin madenciliği için çok fazla fosil yakıt eleştirisi getiren, Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını askıya alan Elon Musk, dün Kuzey Amerika’daki Bitcoin madencileri ile bir araya geldi.

MicroStrategy CEO’sunun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Bitcoin madencileri ile cari ve planlanan yenilenebilir enerji konularını ele aldı.

AÇIKLAMAYLA FİYATLAR YÜKSELDİ

Bitcoin madencilerinin yenilenebilir enerji kullanımı konusunda anlaşmalarının “umut verici” olduğunu belirten Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri ile konuştum. Cari ve planlanan yenilenebilir enerji kullanımlarını yayınlamayı taahhüt ettiler. Madenciler, enerji kullanımında şeffaflığın desteklenmesi ve dünya genelinde sürdürülebilirlik girişimlerinin hızlandırılması için Bitcoin Madencilik Konseyi kurulmasında anlaştılar” ifadelerini kullandı.

Musk’ın Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri ile görüşmesi kripto paralara güçlü talep getirdi. Bitcoin fiyatı 39966,68 dolar seviyesine, Ethereum fiyatı 2754,95 dolara kadar toparlandı.

Şu sıralarda Bitcoin fiyatı 24 saat öncesine göre yüzde 7,92 artışla 38156,61 ve Ethereum fiyatı yüzde 18,74 yükselişle 2573,98 dolardan işlem görüyor.

HaberlerEkonomi----- yazdı

Yazı Konusu:Cripto/Çin Depremi

Şehir:-----

E-Mail:-----

Tarih:2021-05-22 02:49:46

Kripto paralarda Çin depremi

Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, finansal riskleri savuşturmak için Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

Kripto paralarda Çin depremi

Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, bugün Başbakan Yardımcısı Liu He başkanlığında toplandı. Toplantıda Çin’in menkul kıymetler piyasasındaki yasa dışı faaliyetlere şiddetle karşı koyacağını ve hisse senedi, tahvil ve forex piyasalarının istikrarını koruyacaklarını söyledi.

Liu He, kripto paralara ilişkin piyasaları sarsan bir açıklama da yaptı. Bitcoin madenciliği konusunda sıkı önlemler alacaklarını belirten He, “Finansal riskleri kontrol edip önleyeceğiz” dedi. Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi de Çin Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

Çin’in kripto para birimleriyle ile yapılan işlemlere sınırlama getirmesi sonucu Bitcoin, 18 Mayıs günü 24 saatlik süre içerisinde ortalama yüzde 9 değer kaybederek 38 bin 940 dolara gerilemişti. Bitcoin’in yüzde 40 değer kaybetmesine neden olan bu girişim etkisini bugünkü açıklamayla da sürdürdü. Bitcoin yüzde 10 değer kaybetti.

ÇİN VE KRİPTO PARALAR

Çin kripto parayı yasal bir para olarak kabul etmiyor ve bankacılık sistemi kripto parayı ya da bağlantılı hizmetleri kabul etmiyordu. Hükümet 2013’te Bitcoin’i sanal bir mal olarak tanımlayarak bireylerin serbestçe çevrimiçi ticarete katılabilmelerine izin verildiğini duyurdu. Ancak mali düzenleyiciler bankaların ve ödeme şirketlerinin Bitcoin bağlantılı hizmet vermesini yasakladı.

Eylül 2017’de bu yana yatırımcıları korumak ve mali riskleri azaltmak adına ICO (Initial Coin Offerings) yani dijital para arzına da yasak getirdi. ICO kuralları ayrıca kripto ticaret platformlarının yasal parayı kripto paraya çevirmesine ya da kripto parayı yasal paraya dönüştürmesine de yasak getirdi. Kısıtlamalar birçok ticaret platformunun kapanmasına ve ülke dışına kaymasına yol açtı.

ICO kurallarının mali kurumları ve ödeme şirketlerini hesap açma, kayıt, ticaret, takas ve ödeme hizmetleri vermekten alı koyduğu için resmi verilere göre Temmuz 2018’de 88 sanal döviz ticaret platformu ve 85 ICO platformu piyasadan çekildi.

ÇİN’İN YENİ TEDBİRLERİ

Çin’in üç önemli finans kuruluşu Ulusal İnternet Finans Birliği, Çin Bankalar Birliği ve Çin Ödeme ve Takas Birliği, yeni tedbirleri Çin Merkez Bankası tarafından paylaşılan ortak bir açıklamada duyurdu.

“Kripto para birimi ile spekülatif ticaret, insanların mülklerinin güvenliğini ciddi şekilde ihlal ederek ve normal ekonomik ve finansal düzenlerini bozarak yeniden döndüğünü” ifade eden kurumlar aralarında bankaların ve çevrimiçi ödeme firmalarının da bulunduğu üyelerine bir talimat göndererek müşterilere kayıt, ticaret, takas ve ödeme gibi kripto para birimini içeren herhangi bir hizmet sunulmamasını istedi.

Buna ek olarak üyelerden kripto para şeklindeki tasarruf, kredi ve rehin hizmetleri vermesini ve kripto para bağlantılı mali ürün sunmasını yasakladı. Bu kapsamda kripto bağlantılı bilgi hizmetleri, sigorta ve vadeli işlem aracılık komisyonu gibi işlemler de yasaklandı. Firmalardan ayrıca kripto para ile ticaret içeren para akışı takibini arttırmaları istendi.

Yeni tedbirler bireylerin farklı ödeme kanallarından kripto para almasını zorlaştırıyor. Bu durum Yuan’ı kripto paraya çevirmek için madencilerin işlemleri etkilemesi bekleniyor.

Öte yandan bankalar ve ödeme firmaları da kripto para ile bağlantılı para akışını tanımlamakta da güçlük çekebileceği belirtiliyor.

SIKI KURALLAR UYGULANIYOR

Bitcoin Çin’de kripto para ile ticareti canlandırdı. Birçok Çinli yatırımcı yeni tedbirler üzerine ülke dışındaki Huobi ve OKEx gibi Çinlilerin sahibi olduğu borsa şirketlerinde işlem yapmaya başladı. Bu arada Çin’in borsa dışı menkul değerler piyasası yeniden hareketlendi.

Çin odaklı borsalar Çinli bireylere birkaç dakika içinde çevrimiçi hesap açmasına olanak sağladı, Yuan ve kripto para biriminin değiş tokuşunu ve bu işlemlerin bankalar ya da Alipay ve WeChat Pay gibi çevrimiçi şirketler aracılığıyla gerçekleştirilmesini kolaylaştırdı.

Kripto madenciliğinden güç alan bireysel yatırımcılar ise hızlı ve dolgun geri dönüş vadeden çeşitli yatırım araçları oluşturmaya başladı. Bu gelişmeler karşısında kripto parayı Çin’in resmi para birimi Yuan’a potansiyel tehdit olarak gören kesim Çin Merkez Bankası’ndan kendi kripto para birimini oluşturması için baskı yapmaya başladı.